- Kreatywność może się ujawnić w każdej sferze życia. Nie tylko w sztuce, ale także w nauce, sporcie, polityce, pracy i życiu codziennym.
- Wpływa na losy jednostek i całych społeczeństw. Bywa nierozpoznana. Bywa jednak i tak, że cechujące ją osoby wynosi na piedestał.
- W audycji "Rachunek myśli" o kreatywności rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Szmidtem.
Odmieniana przez wszystkie przypadki, będąca Świętym Graalem rozmaitej maści trenerów osobistych oraz obiektem troski reformatorów systemu edukacji. Odnajdywana w każdej sferze życia, urastająca do rangi istoty ludzkiego sposobu bycia. W ostatnim czasie o kreatywności mówi się bardzo dużo, co – jak to często bywa – wskazuje na jej kryzys.
Definicja kreatywności
Językowe korzenie kreatywności sięgają do łaciny (creatio - tworzenie, creator - twórca).
- My, pedagodzy twórczości optujemy za tym, żeby kreatywność przypisywać tylko człowiekowi i traktować ją jako w miarę trwałą cechę czy postawę polegającą na tym, że jesteśmy zdolni tworzyć nowe i wartościowe pomysły - tłumaczył prof. Krzysztof Szmidt.
Kreatywny jak noga piłkarza?
Gość Dwójki podkreślał, że kreatywność to obecnie bardzo mocno nadużywane słowo. Co gorsza, łączone jest ono z przedmiotami, a nawet... poszczególnymi częściami ludzkiego ciała.
- Słyszałem kiedyś o kreatywnych cechach nóg u piłkarzy... Ciągle spotykam się również z takimi nazwami różnych artykułów. Widziałem np. kreatywne nożyczki czy kreatywne klocki. Protestujemy przeciwko takiemu rozumieniu, ponieważ to nie klocki są kreatywne, tylko dzieci, które się nimi bawią - przekonywał autor książki "Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał".